Skupinová péče

Školní zralost

Strašák pro všechny rodiče? Bez pochyby 1.třída. Srovnáváme svoje děti s jejich kamarády: “Vaše Anička tak krásně maluje, to ten náš Matěj, to je patlal, tohle by nezvládl. On od všeho uteče a puzzle ho nebaví a pexeso mu nejde. Právě se naučil jezdit na kole a co nervů mě to stálo. Neumím si představit, že za dva měsíce půjde do školy, vždyť on tam nevydrží sedět 4 hodiny, chodíme na logopedii, ty sykavky a ř“….podobné myšlenky se honí hlavou rodičů od školního zápisu.

Období nástupu do školy patří mezi nejvýznamnější období ve vývoji dítěte. Naše rozhodnutí, někdy unáhlené rozhodnutí, může ovlivnit nejen školní úspěšnost , ale i jeho další celkový osobnostní vývoj. Míra úspěšnosti, radost z povedené činnosti ovlivňuje pocit sebejistoty a sebevědomí na dlouhou dobu.

Předškolní období (poslední rok v MŠ) je přímo vhodné pro to, abychom se stali pozorovateli a velmi citlivě zvážili schopnosti a míru zralosti našeho dítka. Je důležité věnovat v tomto stadiu vývoje pozornost cílené stimulace v oblasti smyslového vnímání, v oblasti motoriky, ale i řeči. Právě předškolní příprava naučí dítě větší soustředěnosti, obratnosti, dá mu i určitý pocit zodpovědnosti, připraví na systém, který s nástupem školy musíme nastavit……… přemostí k úspěšnějšímu zvládnutí trivia, učení se čtení, psaní, počítání.

Co budu potřebovat na percepčku

percepčka